Danas je upotreba lasera za razne kozmetičke postupke prilično široka. Jedan od ovih postupaka je lasersko podmlađivanje kože, što daje dugotrajan i visoko efikasan rezultat.
Lasersko podmlađivanje može se koristiti za korekciju različitih područja i područja tijela, na primjer lica, zadnjice, vrata, bedara, unutarnjih ruku, trbuha. Upravo se ta područja smatraju najproblematičnijima i mogu izgubiti elastičnost i mladost kao rezultat dobnih promjena u ljudskom tijelu ili iz drugih razloga.
Lasersko podmlađivanje kože ima nekoliko prednosti, koje su sljedeće:
- nehirurška intervencija;
- potpuno odsustvo perioda oporavka nakon postupka;
- očuvanje rezultata podmlađivanja tokom dovoljno dugog perioda;
- sposobnost jasnog laserskog učinka na unutarnje strukture dermisa, čime izaziva proces oporavka sinteze ćelija kolagena;
- zagarantovano odsustvo negativnih posljedica ili nuspojava;
- mogućnost kombiniranja laserskog podmlađivanja s nizom drugih kozmetičkih postupaka;
- traje malo vremena i ne zahtijeva posebne uvjete tijekom provedbe podmlađivanja.
Većinu klijenata zanima kako je u tako kratko vrijeme i bez operacije moguće postići visoke rezultate i čvrstu, mladu kožu. Odgovor je vrlo jednostavan. Djelovanje lasera je da prodre u kožu koja je zagrijava. Kratki termički impulsi pospješuju kontrakciju starih ćelija kolagena i pokreću sintezu novih vlakana.
Dakle, ispada da pomoću laserskog podmlađivanja kože lica možete postići:
- potpuno uklanjanje ili značajno smanjenje bora;
- smanjiti ozbiljnost strija;
- vidljivo skuplja pore;
- za izravnavanje ožiljaka;
- za sužavanje područja eritema;
- za jačanje strukture kože;
- dramatično poboljšava tonove kože.
Podmlađivanje lica: frakcijsko, karbonsko, lifting
Frakciono podmlađivanje kože uistinu se može smatrati inovativnom tehnologijom zasnovanom na najnovijim istraživanjima kozmetologa i specijalista u ovoj oblasti. Poznato je da se vremenom u strukturi kože javljaju nepovratni procesi, neke ćelije odumiru, dok druge iz nekog razloga jednostavno prestaju funkcionirati. Zaustavlja se i aktivna sinteza kolagena i elastina.
Rezultat takvih procesa je pojava bora, mlitava suha koža.Frakcijsko podmlađivanje kože dizajnirano je za "revitalizaciju" uspavanih stanica. Laser je u stanju da ih probudi i natjera na rad.
- Laserski zrak započinje toplotnim udarom koji budi stanice.
- Kao rezultat laserskog djelovanja, mrtve ćelije otpadaju i prestaju ometati strukturu novih.
- Ćelije koje su u radnom stanju započinju proces diobe kako bi obnovile oštećenu mikrozonu.
- Istodobno se odvija proces sinteze kolagena i elastina koji su odgovorni za mladolikost kože.
Da bi se osigurala tanka penetracija laserskog zraka, on je podijeljen u nekoliko zraka. Tako se dobija laserska rešetka koja se stvara posebnim uređajem. Ako pacijent ima osjetljivu kožu, tijekom postupka može se koristiti anestetički gel.
Frakcijsko podmlađivanje razlikuje se prema tipu karaktera i dubini laserskog prodiranja u kožu.
Ablativno podmlađivanje smatra se jednom od mogućnosti postupka. Kao rezultat ovog postupka, mrtve površine kože uklanjaju se laserom. Kao rezultat, oštećene mikrozone počinju se smanjivati i zarastati. Rezultat je nevjerovatan efekt dizanja.
Druga opcija za podmlađivanje je neablativna metoda. Tokom ovog postupka odvija se i proces obnavljanja kolagena u koži, samo na dubokom nivou. Laserski zrak prodire dovoljno duboko, dok vanjski slojevi kože ostaju neozlijeđeni. Rezultat je duži proces podmlađivanja.
Za svakog pacijenta, bio on muškarac ili žena, treba odabrati pojedinačnu varijantu frakcijskog podmlađivanja, uzimajući u obzir osobenosti kože i karakteristične osobine pacijentovog tijela.
Indikacije za frakcijsko podmlađivanje kože uključuju:
- prisustvo strija, raznih vrsta ožiljaka ili zvjezdica;
- proširene pore;
- prisutnost pigmenata na koži;
- opuštenost i opuštenost kože;
- manifestacija bora, vrane noge.
Također treba imati na umu da postoje faktori koji mogu poslužiti kao prepreka postupku frakcijskog podmlađivanja.Ovi faktori uključuju:
- upala područja za koje se planira "podmlađivanje";
- zarazna bolest kože;
- prisustvo psorijaze;
- alergijske manifestacije;
- tumor maligne prirode na području koje treba liječiti;
- bolest epilepsije.
Lasersko obnavljanje kože moderna je metoda podmlađivanja kože lica. Izloženost medicinskom laserskom zraku može ispariti površinski sloj kože i kao rezultat ujednačiti reljef kože.
Lasersko ponovno nanošenje površine koristi se i za ispravljanje ili uklanjanje vanjskih nepravilnosti kože, na primjer ožiljaka, ožiljaka ili različitih deformacija. Dubina prodiranja zrake i planirano područje tretmana kože odabiru se pojedinačno za svakog pacijenta.
Glavne indikacije za lasersko obnavljanje kože su:
- promjene na koži lica kao rezultat dobnog faktora;
- fotostarenje lica;
- manifestacija bora na licu;
- posljedice mehaničkog utjecaja na lice: ožiljci i ožiljci.
Kontraindikacije uključuju:
- jaki upalni procesi na području koje treba tretirati;
- tendencija pacijentovog tijela i kože na pretjerano ožiljavanje.
Što se tiče vremena, lasersko ponovno nanošenje površine može potrajati od pola sata do sat vremena, ovisno o području koje se tretira i njegovoj površini. Prije postupka, pružaju se skraćeni pregled i konsultacije s liječnikom.
Period oporavka je nekoliko dana - od 5 do 10, kada kore potpuno nestanu. Ovaj period uključuje upotrebu antiseptičkih masti od strane pacijenta. 3-4 tjedna nakon zahvata moći će se vratiti fizičkom radu ili sportskim aktivnostima.
Lasersko podmlađivanje lica s ugljenikom smatra se najnovijom tehnikom laserskog pilinga koja koristi pojačivač ugljika.
Osobitost laserskog podmlađivanja ugljeničnih vlakana lica je nježni efekt pilinga od ugljika, koji nježno ljušti mrtve stanice epiderme i istovremeno djeluje baktericidno. Kao rezultat toga, obnavljaju se metabolički procesi, dolazi i do sužavanja pora, stimulacije proizvodnje elastina i kolagena. Koža započinje proces regeneracije na nivou ćelija, što pomaže pomlađivanju kože, uklanjanju bora i poboljšanju općeg stanja kože.
Lasersko podmlađivanje lica ugljikom nema dobnih ograničenja, osim za maloljetnike. Postupak se često koristi za masnu kožu ili problematičnu kožu.
Indikacije za podvrgavanje postupku su:
- bore;
- masna i problematična koža;
- manifestacija opuštenosti kože;
- širenje pora na licu;
- gubitak prirodnog tena;
- pigmentacija.
Puno je prednosti laserskog podmlađivanja lica sa ugljenom, a glavne su:
- neinvazivna metoda, i kao rezultat toga, nema bolova tokom postupka i nakon njega;
- nema perioda oporavka;
- uočljiv rezultat nakon prve sesije;
- širok spektar laserskog djelovanja.
Jedna od dostupnih metoda za borbu protiv starenja kože lica i vraćanja elastičnosti i mladosti je laserski lifting lica.
Posebna karakteristika postupka je upotreba laserskog zraka ne u kontinuiranom smjeru, već u metodi izlaganja frakcijama. Tačkasti efekat lasera dovodi do aktivnog obnavljanja aktivnosti fibroblasta, ćelija "u embrionu". Te ćelije se koriste za proizvodnju i sintezu kolagena.
Za ovaj lifting obično se koristi lokalna anestezija, uglavnom gel za hlađenje. Period rehabilitacije nakon laserskog liftinga lica završava u roku od tjedan dana nakon zahvata.
Rezultati laserskog liftinga mogu se uzeti u obzir:
- izražen i jasan oval lica;
- zategnuta koža lica;
- elastičnost i gustoća kože;
- smanjenje bora;
- izravnavanje nepravilnosti;
- uklanjanje vaskularne mreže;
- uklanjanje staračkih pjega na licu.
Treba reći da kurs laserskog liftinga lica uključuje nekoliko sesija, čiji redoslijed i period određuje specijalista, ovisno o stanju kože pacijenta i očuvanju efikasnosti postupka. Kao rezultat pravilne njege, laserski efekat liftinga lica ostaje na snazi 2-4 godine.
Prednosti laserske kozmetologije lica
U modernoj medicini i kozmetologiji laseri su osvojili prvo mjesto u borbi protiv nesavršenosti i negativnih pojava na koži. Spektar laserskih kozmetoloških postupaka vrlo je širok, od podmlađivanja i obnavljanja kože do uklanjanja madeža i tetovaža. Da bismo razumjeli suštinu laserske kozmetologije lica i njenu učinkovitost, treba razmotriti prednosti ove vrste kozmetičkih postupaka.
Prednosti laserske kozmetologije uključuju:
- bez hirurške intervencije;
- netraumatični, ali u isto vrijeme vrlo učinkovit učinak laserskog snopa svjetlosti;
- sposobnost uklanjanja različitih nedostataka, poput bora ili ožiljaka, i istovremeno stimuliranje proizvodnje kolagena, što dovodi do podmlađivanja kože lica;
- očuvanje performansi na duži period.
Također treba napomenuti da su u laserskoj kozmetologiji, posebno lica, profesionalnost liječnika, kvalitet aparata i poštivanje svih osnovnih pravila i zahtjeva za određeni postupak vrlo važni.